LINORYT, CO TO JEST I JAK GO WYKONAĆ.

23-09-2018

Linoryt- to technika graficzna, druku wypukłego. Polegająca na wyżłobieniu w linoleum przy pomocy dłut, wzoru, który odbija się później na papierze.

Tą techniką możemy wykonać nie tylko artystyczne prace, ale także stemple, którymi możemy ozdobić nasze prace wykonane w technice decoupage'u i scrapbookingu.

 

JAK WYKONAĆ LINORYT?

potrzebne będą:

-ołówek lub flamaster permanentny

-płytka do linorytu

https://weloveart.pl/category/akcesoria-do-linorytu-plyty-do-linorytu

-dłuta

https://weloveart.pl/lb10-zestaw-do-linorytu-3-w-1-10-ostrzy-duplikat-1.html

https://weloveart.pl/lb5-zestaw-do-linorytu-3-w-1.html

-farby drukarskie

https://weloveart.pl/category/grafika-farby-drukarskie-drukarskie

-wałek

https://weloveart.pl/category/akcesoria-do-linorytu-walki

 

Na początku wybieramy rysunek, który chcemy przenieść na płytkę. Pamiętaj, że przenieść go musisz w postaci lustrzanego odbicia. 

Możemy użyć kalki lub narysować wzór ręcznie. Przed przystąpieniem do dalszych prac należy zastanowić się, które z elementów naszej grafiki mają być widoczne. Te pozostaną wypukłe.

 

 

Następnie za pomocą dłuta wycinamy wszystkie elementy, które nie maja być widoczne na końcowym obrazku. Końcówki ostrzy są różne, pozwalają na uzyskanie różnych tekstur. Wycinamy wszystko z wyjątkiem powierzchni o odpowiednim kształcie, która ma pojawić się na naszym obrazku. To dość długi i pracochłonny proces, ale dzięki dokładności i precyzji efekt będzie zachwycający. Dłutem można ryć w każdym kierunku, jednak zawsze prowadząc dłuto od siebie. Dla bezpieczeństwa pracy możemy zakupić ochraniacz na rękę, dzięki któremu unikniemy skaleczeń przy nieuważnym prowadzeniu dłuta.

https://weloveart.pl/ochraniacz-na-reke.html

Kiedy poprzedzający etap jest już zakończony, możemy przystąpić do nakładania farby.

Na tackę wylewamy nie za duża ilość farby, a następnie rozprowadzamy ja dokładnie na wałku.

 

Farbę nanosimy na powierzchnię płytki dokładnie pokrywając wypukłe elementy.

 

Szybkim i precyzyjnym ruchem nakładamy na płytkę papier, który następnie dociskamy za pomocą prasy, docisku dostępnego w zestawie do linorytu, kością introligatorską lub po prostu łyżką, wykonując koliste ruchy jednocześnie dociskając ją do kartki papieru. Z takim samym naciskiem powtórz czynność na całej pracy.

 

Teraz pozostaje już tylko zdjęcie kartki z matrycy i podziwianie dzieła!

Matrycy można używać wielokrotnie, pamiętaj jednak aby zaraz po użyciu umyć ja woda lub terpentyną, w zależności od rodzaju farby jakiej użyłeś.

 

POWODZENIA!